Diizocianátok ipari felhasználásának képzéshez kötése

Mik azok a diizocianátok?

Az izocianát csoportot tartalmazó szerves vegyületeket röviden izocianátoknak is nevezik. Az izocianátokban több izocianát csoport is előfordulhat, a két izocianát csoportot tartalmazó vegyületek neve diizocianát. A diizocianátokat a többértékű alkoholokkal együtt a poliuretánok előállításához használják fel, de iparilag fontos szerepük van a peszticidek felhasználása során is.

Az izocianátok vízzel reagálnak, és érzékenyítőanyagként vannak besorolva. Porlasztva, 46 °C fölé melegítve, valamint a folyadék vagy elreagálatlan szilárd anyag közvetlenül a bőrre kerülve embereknél fokozott érzékenységet okozhat. Ismételt érintkezés esetén, vagy azoknál, akik már eleve érzékenyek a vegyszerekre, az érzékenység további fokozódása jelentkezhet, ami túlérzékenységet eredményezhet. Az izocianátok általában 100%-ban szilárdak (nem illékonyak), és nagyon alacsony a gőznyomásuk, így szobahőmérsékleten nincs vagy minimális mennyiségű gőzük van.

Több más anyaghoz hasonlóan a diizocianátok használata is biztonságos, ha azt a megfelelő kockázatkezelési és biztonsági intézkedések betartásával kezelik. Azt is fontos tudni, hogy a késztermékekben nem találhatók diizocianátok. A diizocianátokat csak reaktív vegyi anyagként használják; a poliollal reagálnak a PU-termék létrehozása során, kikeményedéskor pedig elhasználódnak.

Amennyiben viszont nem a szükséges előírások betartása mellett történik a diizocianátok felhasználása, úgy a diizocianátok bőrön át vagy belélegzéssel történő expozíció okozta légzőszervi szenzibilizációja a munkavállalók körében foglalkozási asztma kialakulásához vezet, ami jelentős foglalkozás-egészségügyi problémát jelent az Unióban. A diizocianátok által okozott foglalkozási megbetegedések új eseteinek éves száma elfogadhatatlanul magas (a becslések szerint több mint 5 000 esetről van szó). Ennek következétben az Európai Bizottság javaslata szerint uniós szintű fellépésre van szükség, és azt javasolja, hogy korlátozzák az ipari és a foglalkozásszerű felhasználást, valamint a diizocianátok önmagukban, valamint más anyagok összetevőjeként és keverékekben történő forgalomba hozatalát.

A jelenleg bevezetett korlátozás célja, hogy a diizocianátok ipari és foglalkozásszerű alkalmazásokban való használatát azokra az esetekre korlátozza, ahol megfelelő technikai és szervezeti intézkedések kombinációját alkalmazzák, valamint sor került egy minimális egységes képzés elvégzésére. A szállítói lánc egészében tájékoztatni kell az érintetteket arról, hogy hogyan vehetnek részt a képzésen, és az ilyen anyagokat és keverékeket forgalomba hozó gazdasági szereplőknek felelősséget kell vállalniuk azért, hogy az ilyen anyagok vagy keverékek használói számára képzések álljanak rendelkezésre.

Milyen képzés szükséges és kik érintettek?

Általánosságban a puliuretán (PU) tartalmú ragasztó és tömítőanyagok azok, amelyek az ipari és professzionális felhasználás során a hétköznapokban megjelennek és tartalmazzák az érintett vegyületeket.

Mindazon személyek számára képzés szükséges 2023. augusztus 24-e után, akik ipari tevékenység során használnak fel diizocianát tartalmú ragasztó- vagy tömítőanyagokat, melyben a vegyület koncentrációja meghaladja a 0,1%-ot. A képzés lefolytatásához az EU szervei létrehoztak egy online felületet, ahol néhány órás online tréning keretein belül elsajátíthatók a szükséges ismeretek. Természetesen az Európai Unió valamennyi hivatalos nyelvén elérhető, vagy elérhető lesz a közeljövőben a képzési anyag az alábbi linken: https://safeusediisocyanates.eu

A képzés kitér a felhasználásból eredő kockázatokra, valamint specifikus modulokat tartalmaz a szerint, hogy az érintett felhasználók milyen jellegű termék felhasználását végzik a gyakorlatban, így eltér például az ipari ragasztást végző felhasználók képzési anyaga a tömítőanyagok injektálását végzők anyagától.