Tűzvédelem
Ha igazán pontosan kívánjuk megfogalmazni, a tűzvédelem témaköréhez tartozik a tűzesetek megelőzése, a tűzoltási feladatok ellátása, a tűzvizsgálat, továbbá ezen előbb felsorolt feladatok feltételeinek biztosítása. A tűz elleni védekezés nemcsak némi dokumentációt jelent, hanem felkészültséget, proaktív hozzáállást és megfelelő reakciót az esetlegesen kialakult veszélyhelyzetek során. Erre nem csak a munkáltatók, hanem a magánszemélyek is kötelezettek. A társasházaknak, lakóközösségeknek is gondoskodniuk kell a tűzvédelem rájuk vonatkozó előírásainak betartásáról.

A megfelelő felkészültséghez elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyük a jogi környezet által támasztott követelményeket és azokon túl a helyi sajátosságokat is. Csak ezek együttes értékelésével tudjuk hatékonyan megelőzni a tűzeseteket. Mit is jelent ez a gyakorlatban, amit szakember segítségével meg kell valósítanunk, illetve fenn kell tartanunk:

  • Biztonságos környezet, melynek részletei függenek a jelenlévő tűzveszélyes anyagoktól és az elvégzett tevékenységtől
  • Tűzesetek korai jelzésére szolgáló berendezések, illetve a beavatkozáshoz szükséges tűzvédelmi eszközök készenlétben tartása
  • Tűzvédelmi Szabályzat, amennyiben cég esetén ez jogszabályi követelmény
  • Tűzriadó Terv, ami – a Tűzvédelmi Szabályzathoz hasonló követelmények teljesülése esetén – a veszélyhelyzet során elvárt magatartást és teendőket rögzíti
  • Tűzvédelmi oktatás minden dolgozó számára
  • Tűzveszélyes munkavégzés szabályozása, tűzveszélyes munkákra vonatkozó engedélyek kiadásának rendszere
  • Képesítések, melyek lehetővé teszik a tűzveszélyes tevékenységek biztonságos ellátását

Ami a munkavédelemnél az egyéni védőeszköz, az a tűzvédelem esetében a porral oltó készülékek, azaz a tűzoltó készülék, hisz elsőre sokan erre gondolnak a területet illetőleg. Valóban fontos eszköz, hisz a kezdeti tüzek megfékezésében vagy a tüzek terjedésének korlátozásában hatásosan tudunk velük védekezni, de ehhez nem elég csak megvásárolni egy szaküzletben, hanem a rendszeres ellenőrzés, felülvizsgálat és karbantartás is szükséges. A szükséges engedélyek birtokában, illetve szerződött karbantartó műhely segítségével a Partnereim által üzemben tartott tűzoltó készülékeiket – akár porral oltó, akár széndioxiddal oltó készülékről van szó – az érvényes szabványok alapján és a jogi előírásokban megszabott időintervallumok szerint ellenőrzöm, felülvizsgálom vagy karbantartásáról gondoskodom.

Vegyi anyagok. Nem csak a környezetvédelmi kérdések, sőt, munkavédelmi aggályok merülnek fel ezekkel kapcsolatban, hanem a tárolásuk és felhasználásuk során jelentős kockázatokat okoznak a tüzek megelőzése kapcsán is. Kritikus pontot jelentenek a különböző hajtógázos termékek, a szénhidrogén alapú kenőanyagok és üzemanyagok, továbbá egyes tisztítószerek is. Ahhoz, hogy biztonságosan dolgozhassunk ezekkel az anyagokkal, megfelelő tárolóhelyet szükséges kialakítani, mely figyelembe veszi az anyag tulajdonságait is, elkerülve az egymással történő reaktív hatásokat.

Honnan tudja egy társasház lakója, hogy milyen tűzvédelmi szabályokat kell betartania? Erre való a Tűzvédelmi Házirend, amit a háromnál több építményszinttel rendelkező és tíznél több lakó- és üdülőegységet magában foglaló épületek esetén kötelező elkészíteni. A társasház megfelelő tűzvédelme a lakók közös érdeke, és egyúttal a társasház kezelőjének felelőssége is! Ebben a Házirendben a házra vonatkozóan rögzítésre kerülnek a tűzvédelmi előírások, a rendelkezésre álló tűzvédelmi eszközök és berendezések működése, illetve a teendők tűz esetén.

Megfelelően felkészült szakemberrel nem okoz gondot Ön számára sem a tűz elleni védekezés, amit nem csak a Katasztrófavédelmi Hatóság, hanem sokszor a biztosítótársaság is szigorúan megkövetel. Legyen szó beruházás előtti szakvéleményről, tűzvédelmi megbízotti teendők ellátásáról, tűzoltókészülékek karbantartásáról vagy tűzvédelmi dokumentációk szakszerű elkészítéséről, keressen bátran szolgáltatásaim kapcsán az Ajánlatkérés vagy a Kapcsolat menüpontokat használva.

Tervezzen a tűzvédelmi kérdésekkel már rögtön a tevékenység elején. A tűz terjedése gyors és jelentős károkat okoz, ezért egy rosszul megtervezett beruházás nem csak az elkészülte után okozhat kellemetlen perceket, órákat vagy jelentősen hosszabb időszakot, hanem már a kivitelezés során is, hisz nem várt átalakításokat, extra költséget is jelenthet.

Mindazon magánszemélyeknek vagy jogi személyeknek tűzvédelmi szakembert kell alkalmazniuk, akik tevékenységük alapján az alábbi felsorolás legalább egy pontjának is megfelelnek:

  • fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagot állítanak elő, dolgoznak fel, tárolnak és az egy telephelyen előállított, feldolgozott, tárolt anyag együttes, egyidejű mennyisége meghaladja az 1000 kg vagy liter mennyiséget,
  • mérsékelten tűzveszélyes osztályba tartozó anyagot, terméket tárolnak és az egy telephelyen a szabadtéri és az épületen belüli tárolásra szolgáló összesített alapterület meghaladja az 1000 m2-t, vagy
  • olyan épületrészt, épületet üzemeltetnek, bérelnek,
    • amelyben tömegtartózkodásra szolgáló helyiség (egyidejűleg legalább 300 fő) található,
    • amely összesített befogadóképessége meghaladja az 500 főt, vagy
    • amelyben menekülésben korlátozott személyek elhelyezése, ellátása, kezelése, nevelése, oktatása, gondozása történik és e személyek egyidejű létszáma meghaladja a 20 főt.

Elmondható, hogy a félkövérrel megjelölt kritériumok egyikének a cégek nagyrésze eleget tesz.