11 gyakorlati javaslat, hogy a veszélyes anyagok kezelése biztonságos(abb) legyen

Úgy érzed, hogy jól kezeled a munka során kezed ügyébe kerülő veszélyes anyagokat? Úgy gondolod, hogy a munkavállalóid tisztában vannak a különböző anyagok megfelelő kezelésével? Ha így van, tedd próbára magad és céged. Működnek nálad a lent felsorolt szabályok, elvek? Ezek nem – vagy nem feltétlen – jogszabályi kötelezés alapján felállított szabályok, hanem a gyakorlat és a biztonság képezte szabályokat, melyet minden dolgozónak ismerni és követni érdemes, sőt szükséges, hogyha veszélyes anyagokkal végez munkát.

A szabályokat neked kell priorizálnod, figyelembe véve a tevékenységed és a munkahelyed, de mindegyik szabály egyaránt fo

    1. szabály: Sose végezd a munkád a mindennapi rutin által. Miközben követed az előírásokat, emlékezz az oktatásokra, és mindig gondold át a munkafolyamatot. Amennyiben munkavállalóként új anyaggal találkozol, melyről nem rendelkezel megfelelő ismeretekkel, kérdezz!
    2. Legyél óvatos és mindig tervezz. Gondold át, hogy „mi történne ha… belobban / rám ömlik / környezetbe kerül / szemembe jut?”
    3. Az egyéni védőeszközök (pl. kesztyűk, szemüvegek) téged védenek. Viseld, ami a munkához szükséges, és ellenőrizd, hogy megfelelő állapotban vannak-e. Ha elhasználódott vagy tönkrement, új védőeszközre van szükség!
    4. Ügyelj arra, hogy a veszélyes anyagok tárolóedényei mindig megfelelően feliratozva és jelölve legyenek. Nem jelölt tárolóedényből sose használj ismeretlen anyagot.
    5. Kezeld óvatosan a veszélyes anyagokat már a tárolásuk közben is. Ha a tárolóedény megsérül, járj el a kialakított protokoll alapján, hogy megelőzd a lehetséges veszélyhelyzetet.
    6. Használat előtt olvasd el az anyag címkéjét, tudatosítsd magadban az esetleges veszélyeket és nézd át a biztonsági adatlapot is, hogy tájékozódj a szükséges védőeszközökről és az elsősegély-eljárásokról is.
    7. Arra használd a különböző anyagokat, amire a gyártója szánja őket. Például ne benzinnel vagy hígítóval tisztítsd meg a kezedet!
    8. Veszélyes anyagok kezelése során, sőt, ilyen anyagok közelében ne egyél vagy igyál.
    9. Az anyagok tárolásánál vedd figyelembe a gyártó által megadott követelményeket vagy ajánlásokat. Fontos, hogy a különböző anyagok egymással ne keveredhessenek. Általánosságban véve a száraz, hűvös, de nem hideg és jól szellőzött tárolóhelyek a legoptimálisabbak.
    10. Tartsd a munkaterületedet, illetve a önmagad is tisztán. Az adott veszélyes anyag kezelését követően, ha az például a kezedre került, akkor vízzel és megfelelő tisztítószerrel moss kezet. A munkaterület tisztántartásával azt is elkerülheted, hogy a különböző anyagok egymással keveredjenek vagy reakcióba lépjenek.
    11. Legyél tisztában a vészhelyzet eljárásokkal és az elsősegély intézkedésekkel. Ide tartoznak a munkaterület kiürítésének szabályai, a veszélyhelyzet jelentésének (felettesnek és a beavatkozó szerveknek is) előírásai, a tűzoltási feladatok és a sérültek megfelelő ellátásáért tett intézkedések is.

Téma alapjául felhasznált forrás: EHS Daily Advisor